اهداء عزّت

   نهری از کوثر / درآمدی بر سبک زندگی اسلامی / نهر ششم .. 

 

شاگرد، به دکّان سبزی فروشی رفته بود که متوجه حضور استاد خود و خرید کاهو توسط وی شد. دید استاد خم شده و مشغول کاهو سوا کردن است، ولی بر عکس روال معمول، کاهوهای پلاسیده و آن هایی که دارای برگ‏های خشن و بزرگ هستند را بر می‏دارد. خیره شده بود به استاد تا اینکه وی کاهوها را به صاحب دکان داد و وزن کرد؛ و سپس آنها را در زیر عبا گرفت و روانه منزل شد. طلبه جوانی به دنبال استاد مُسنّ خود رفت، به او نزدیکش شد و خدمت استاد عرض کرد: آقا من سؤالی دارم! شما به عکس همه چرا این کاهوهای غیر مرغوب را سوا کردید؟!

استاد در جواب فرمود: این مرد فروشنده شخصی بی بضاعت و فقیر است. و من گاهگاهی به او کمک می‏کنم و نمی‏خواهم به او چیزی بلاعوض داده باشم؛ تا اولاً عزت و شرفِ این مرد از بین برود، و ثانیاً خدای ناخواسته عادت نکند به مجانی گرفتن؛ و در کسب هم ضعیف شود.

و سپس فرمود: برای ما فرقی ندارد کاهوی لطیف و نازک بخوریم یا از این کاهوها؛ و من می‏دانستم که این‏ها بالاخره خریداری ندارد؛ و ظُهر که دکان خود را می‏بندد؛ این کاهوها را بیرون می‏ریزد، لذا برای جلوگیری از خسارت و ضرر کردن او این‏ها را خریدم ..

آن استاد وارسته، کوه عرفان، مرحوم آیت الله سید علی قاضی (اعلی الله مقامه الشریف) بود . . .

 

/ 13 نظر / 12 بازدید
نمایش نظرات قبلی
دانشجو

سلامات چندسال پیش که یک مستند از ایشون پخش می کرد خ جالب بود. فکر کنم استاد علامه طباطبایی هم بودن ؟! ممنون استفاده کردیم .

محب ولایت

بسم الله الرحمن الرحیم الحمدلله رب العالمین اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم سلام علیکم -------- *♥*♥*♥* -------- -------- *♥*♥*♥* -------- -------- *♥*♥*♥* -------- -------- *♥*♥*♥* -------- ------*♥*♥*♥*♥*♥*----- -------- *♥*♥*♥* -------- ----------- *♥* ----------- ┐───────────────────────────────────────────────────────┌ امام محمد باقر علیه السلام فرمودند: خدا در روز قیامت نسبت به حساب بندگانش به اندازه عقلی که در دنیا به آنها داده است باریک بینی می کند. اصول کافی ج 1 ص 12 ┘───────────────────────────────────────────────────────└

اوِّاه

آدرس دکان مرا هم بده... بگو که شخصی بی بضاعت و فقیرم ... تمام وجودم پلاسیده شده... بالاخره خریداری ندارد؛ ظُهر که دکان خود را می‏بندم؛ باید همه اش را دور بریزم.... دکان من دیگر هیچ مشتری ندارد.... بگو بیاید...

تا وصال تو

سلام و خدا قوت خوندن این مطلب منو یاد شهید بابایی انداخت!شنیدم ایشون هم خیلی وقت ها میوه های پوسیده،ریز میگرفتن برای خونه! همین کارها رو انجام دادن بی ریا که حالا با احترام ازشون یاد می کنیم.

یه دوست

چرا سخت میشه براتون کامنت گذاشت؟

سلام و خدا قوت امثال این حکایت ها را شاید بارها شنیده ایم ولی هر بار تازگی دارد کوتاه و پر از مفاهیم... در پناه حق

چشم به راه

سلام و خدا قوت امثال این حکایت ها را شاید بارها شنیده ایم ولی هر بار تازگی دارد کوتاه و پر از مفاهیم... در پناه حق