جُـــرم

این روزها بیش از پیش به سختی کار فرهنگی در این کشور پی برده ام. سختی هایی که در مخیّله ام هم نمی گنجید که شاید یک روزی با آنها مواجه بشوم. «خوانندگی» با همه ی اینکه برای من فقط و فقط یک فعالیت حاشیه ای است، اما مرا از شنیدن جواب سلام بسیاری از دوستانم که سالیان سال با آنها حشر و نشر داشته ام محروم کرده است! همچنین محرومم کرده است از مداحی در هیات هایی که خودم به تنهایی و با خون دل خوردن فراوان آنها را تاسیس و اداره کرده ام! حالا که این هیات ها از دوران طفولیت به نوجوانی رسیده اند و تک تک گریه کنانش در امر هیات داری و روضه نشینی در حد خود خبره شده اند، دیگر سجاد شاکری نباید باشد، نباید بخواند، نباید جواب سلامش را داد، نباید جواب تلفنش را داد، نباید آدم حسابش کرد، به جرم اینکه من «خوانندگی» می کنم.

دوستان روحانی ام بعضاً مرا تکفیر کرده و مطرب می خوانند!! به هیات هایم نمی آیند، پای روضه ام نمی نشینند، طعنه و زخم زبان می زنند، پشت سرم حرف می زنند و ... به جرم اینکه من «خوانندگی» می کنم. آخر کجا اسلام دستور به چنین برخوردهایی داده است؟

نگاه های آشنایان هم به من عوض شده. فکر میکنند من از دست رفته ام!!! گاهی با تمسخر و پوزخند، وقتی می فهمند مجلس روضه دارم، میگویند: «هه! مگه تو هنوزم مداحی میکنی؟»

سختی کار را می بینید؟ ولی با همه ی اینها، آن چیزی که برای من شاخص است و معیار عمل، نگاه مولا و رهبرم به مقوله ی موسیقی است. نگاهی بسیار عمیق و حکیمانه. نگاهی که میوه هایش چنین جملاتی است:

- آن چیزی که در اسلام حرام است، غناست نه موسیقی (بیانات رهبر معظم انقلاب پس از اجرای برنامه سرود در استانداری شیراز - 1366/9/7)

- وقتی می خواهید دنبال غنا بگردید، آن آهنگ را از لحاظ شکل مطالعه نکنید تا بگویید حرام است یا حلال است؛ بلکه آهنگ را به لحاظ محتوا مطالعه کنید. یعنی غنا یک امر محتوایی است، نه یک امر قالبی. (بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار اعضای واحد فرهنگی روزنامه جمهوری اسلامی - 1360/11/26)

- مردم ما به شعرهای اخلاقی محتاج اند؛ شعرهای صائب و مثل شعرهای سبک هندی از جمله، اشعار واعظ قزوینی. این شعرها، هم از لحاظ رتبه شعری بالاست.این شعر می تواند یک آهنگ را که می توانست آهنگ حرام باشد، حلال کند. (بیانات رهبر معظم انقلاب در بازدید از صدا و سیمای جمهوری اسلامی - 1371/9/17)

- هیچ ویژگی غرب، مرا مبهوت و مجذوب نمی کند. در عین حال، ویژگی های مثبت غرب را از روی محاسبه، تأیید می کنم. یکی از آن ویژگی ها، مقوله موسیقی است.

درخواست من از شما آقایان موسیقی دان ها و افرادی که در این زمینه بسیار مهم صاحب نظر و هنر هستید، این است که احساس مسئولیت کنید و موسیقی را نجات دهید.

در زمینه موسیقی، باید آثاری پدید آورد که برای ملت ها و انسان های صاحب اندیشه و خردمند، راه گشا باشد.

(بیانات رهبر معظم انقلاب در بازدید از صدا و سیما و در جمع اهالی موسیقی - 1375/5/9)

 

حالا هر چقدر که میخواهند مرا بکوبند ..

/ 14 نظر / 42 بازدید
نمایش نظرات قبلی

من دعوت به غم انگيز بودن و بي ذوقي نمي کنم؛بلکه دعوت من، به متعالي شدن و پديده موسيقي را از ابتلائات مادي بشر بيرون کشيدن و فراتر آوردن است. اميدوارم به اين دعوت، جواب مثبت داده شود و موسيقي را به سمت متعالي شدن سوق دهيد. اگر شما هم اقدام نکنيد بالاخره گروهي مي آيند و به اين روش تکاملي عمل مي کنند. به هر حال، بشر در زندگي ناگزير از تکامل است. (بیانات رهبر معظم انقلاب در بازدید از صدا و سیما و در جمع اهالی موسیقی - 1375/5/9)

...

سلام پیشاپیش میلاد آغازگر اشاعه عدالت و مردانگی و معرف والاترین الگوی شهامت و دیانت وروز پدر بهتون تبریک میگم[گل] چرا ناراحتید اینها همه نشون میده که شما تو کارتون موفقید، هم شعر، هم مداحی، هم خوانندگی و متاسفانه بعضی دوستان چشماشونو بستن وحاضر نیستن واقعیت حال جامعه و نیاز فرهنگی اونو درک کنن، شما هدفتون مشخص و خارج از اون هدفم مطمینا قدم بر نمیدارید پس به راهتون با جدیت ادامه بدید و بخاطر حرفهای یسری افراد سطحی نگر از هدفتون نگذرید ، پدر بزرگوارتون شما رو تو این مسیر تنها نمیزارن

رهگذر

خدا قوت

علی ثابتیان- 10 ساله

سلام من کاملا بانظر آقا موافقم و بانظر کسانی که شما را مجرم نامیدند مخالف .من از شعر و مداحی وتمام خوانندگی ها ی شما بسیار خوشم می آید چون بسیار صدای زیبایی دارید. شما به کار خود ادامه دهید و بدانید که من همیشه طرفدارتان می مانم.

علی ثابتیان- 10 ساله

سلام من کاملا بانظر آقا موافقم و بانظر کسانی که شما را مجرم نامیدند مخالف .من از شعر و مداحی وتمام خوانندگی ها ی شما بسیار خوشم می آید چون بسیار صدای زیبایی دارید. شما به کار خود ادامه دهید و بدانید که من همیشه طرفدارتان می مانم.

همیشه منتظر

بی خیال جا نماز اب کش ها... افراط هم به اندازه تفریط بده ... شاید یه سری بگن اصلا موسیقی نه .... درست !در حد فتوا دادن نیستیم ...اما حتی به زعم ان ها و یا به فتوای مرجعشون کلا موسیقی منحل باشه باز حق چنین برخوردی ندارن ...

ناپب

سلام خیلی جدی نگیرید این جماعت رو مهم ذات عمله خودتونم میدونید

امیر

کارت درسته یاعلی

سيدعلي

سلام برادر من تازه از اين موضوع مطلع شدم خدارو شكر كن ان شاالله روز به روز و آن به آن به خاندان عصمت و طهارت نزديك تر شويم از نشانه هاي قرابت به آل الله شبيه شدن به آن بزرگواران است به نظرم از بزرگترين مصائب آل الله در زمان خودشان عدم درك مردم و قضاوت هاي نادرست درباره شان بوده است تا بوده چنين بوده و تا هست همين هست

علی

احتمالا بخش زیادی از نگاه بد مردم به شما؛ به خاطر زیاده روی در پاچه خواری رهبر است. رهبری با بصیرت بسیار ضعیفی که در مورد باند فاسد احمدی نژاد نشان داد، از دایره ارزش مردم خارج شده است و امیدوارم شما هم به برکت نور اهل بیت از ظلمتی که دور ایشون رو فراگرفته نجات پیدا کنید.