قالب وبلاگ

   نهری از کوثر / درآمدی بر سبک زندگی اسلامی / نهر ششم .. 

 

شاگرد، به دکّان سبزی فروشی رفته بود که متوجه حضور استاد خود و خرید کاهو توسط وی شد. دید استاد خم شده و مشغول کاهو سوا کردن است، ولی بر عکس روال معمول، کاهوهای پلاسیده و آن هایی که دارای برگ‏های خشن و بزرگ هستند را بر می‏دارد. خیره شده بود به استاد تا اینکه وی کاهوها را به صاحب دکان داد و وزن کرد؛ و سپس آنها را در زیر عبا گرفت و روانه منزل شد. طلبه جوانی به دنبال استاد مُسنّ خود رفت، به او نزدیکش شد و خدمت استاد عرض کرد: آقا من سؤالی دارم! شما به عکس همه چرا این کاهوهای غیر مرغوب را سوا کردید؟!

استاد در جواب فرمود: این مرد فروشنده شخصی بی بضاعت و فقیر است. و من گاهگاهی به او کمک می‏کنم و نمی‏خواهم به او چیزی بلاعوض داده باشم؛ تا اولاً عزت و شرفِ این مرد از بین برود، و ثانیاً خدای ناخواسته عادت نکند به مجانی گرفتن؛ و در کسب هم ضعیف شود.

و سپس فرمود: برای ما فرقی ندارد کاهوی لطیف و نازک بخوریم یا از این کاهوها؛ و من می‏دانستم که این‏ها بالاخره خریداری ندارد؛ و ظُهر که دکان خود را می‏بندد؛ این کاهوها را بیرون می‏ریزد، لذا برای جلوگیری از خسارت و ضرر کردن او این‏ها را خریدم ..

آن استاد وارسته، کوه عرفان، مرحوم آیت الله سید علی قاضی (اعلی الله مقامه الشریف) بود . . .

 

[ جمعه ۱۳٩٢/٢/٦ ] [ ۱۱:٥٩ ‎ب.ظ ] [ سجاد شاکریــ ] [ نصـایح () ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

" بین الطلوعین " یعنی فاصله‌ی زمانی بین دو طلوع مقدس؛ یعنی فاصله‌ی بین طلـوع سر بریده‌ی حضرت خورشید بر فراز نیزه، و طلوع پرچـم " یالثــارات الحسیـن " بـر فــراز خانه‌ی کعبه. و مــا اکنون در بین الطّلوعیـن به سر میبـریم! به طلوع اول که نرسیـدیم؛ امــا طلوع دوم در راه است. نکند خوابمــان ببرد و بعد از طلوع،از خواب بیدار شویم! که دیگــر آنگاه نماز قضا شده و واجبی مغفول مانده. اصلا اگر خوابیدن در "بین الطلوعین" بـرای همه مکروه است، برای خونخواهـان حسین حرام تر از حرام است !! نکند خواب باشیم، خواب بمانیم و بعد که بیدار شدیم ببینیم به جــای پرچـم "یالثـارات الحسیـن" سـر امــاممــان بـر نیــــزه رفتـه باشد . . .
موضوعات وب
امکانات وب