قالب وبلاگ

   نهری از کوثر / درآمدی بر سبک زندگی اسلامی / نهر سوم .. 

 

مرد شامی گذرش به مدینه افتاده بود. در حال قدم زدن در شهر بود که با امام حسن مجتبی (علیه السلام) روبرو شد و از حضرت پرسید: آیا حسن بن علی تو هستی؟!

حضرت فرمودند: بله

مرد شامی به محض اطمینان یافتن از اینکه وی حسن بن علی است، بدون هیچ درنگی شروع کرد به فحاشی کردن به حضرت و پدر و مادرش! چشمانش را بست و دهانش را باز کرد و ... فحاشی به حضرت امیر (علیهالسلام)! فحاشی به حضرت زهرا (علیها السلام) و البته فحاشی به خود امام حسن مجتبی (علیه السلام) !!!

امام مجتبی (علیهالسلام) همچنان که مرد شامی مشغول فحاشی بود، سر مبارک را پایین انداخته و فقط گوش میکرد؛ تا اینکه فحاشی مرد به پایان رسید. امام سر مبارک را بلند کرده و با مهربانی فرمودند: ای مرد به گمانم از اهل شام هستی!

آن مرد با قیافه ای حق به جانب گفت: بله!

پس امام فرمودند: ای مرد شامی! اگر در مدینه جائی برای سکنی گزیدن نداری، به تو جا و مکان میدهم که استراحت کنی و شب را در اینجا بمانی! اگر هم گرسنه هستی به تو غذا میدهم تا گرسنگی ات رفع شود!

مرد شامی به منزل حضرت رفت و مورد پذیرایی مفصل حضرت قرار گرفت و شب را در منزل حضرت ماند. رفتار کریمانه ی حضرت، مات و مبهوتش کرده بود.

صبح روز بعد که قصد رفتن داشت، به وجود مقدس امام حسن مجتبی (علیه السلام) عرض کرد:

« دیروز که به مدینه آمدم، مبغوض ترین انسان ها نزد من شما بودید، اما حالا که قصد رفتن از مدینه را دارم، محبوب ترین افراد نزد من شما هستید .. »

 

 

* پی نوشت:

- تولدت مبارک عزیزکم

[ شنبه ۱۳٩۱/۱٢/۱٢ ] [ ٢:٢۳ ‎ق.ظ ] [ سجاد شاکریــ ] [ نصـایح () ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

" بین الطلوعین " یعنی فاصله‌ی زمانی بین دو طلوع مقدس؛ یعنی فاصله‌ی بین طلـوع سر بریده‌ی حضرت خورشید بر فراز نیزه، و طلوع پرچـم " یالثــارات الحسیـن " بـر فــراز خانه‌ی کعبه. و مــا اکنون در بین الطّلوعیـن به سر میبـریم! به طلوع اول که نرسیـدیم؛ امــا طلوع دوم در راه است. نکند خوابمــان ببرد و بعد از طلوع،از خواب بیدار شویم! که دیگــر آنگاه نماز قضا شده و واجبی مغفول مانده. اصلا اگر خوابیدن در "بین الطلوعین" بـرای همه مکروه است، برای خونخواهـان حسین حرام تر از حرام است !! نکند خواب باشیم، خواب بمانیم و بعد که بیدار شدیم ببینیم به جــای پرچـم "یالثـارات الحسیـن" سـر امــاممــان بـر نیــــزه رفتـه باشد . . .
موضوعات وب
امکانات وب