قالب وبلاگ

بسم الله الرحمن الرحیم . . .

نه میخواهم دعوا راه بیاندازم، و نه میخواهم دردنامه بنویسم! دعوا راه انداختن از سن من گذشته و دردنامه نوشتن هم دردی از من دوا نمیکند. یک بحث منطقی و استدلالی صرف دارم و چه بهتر می شود که این بحث من با پاسخ هائی از جانب آن هائی که به محضر مبارکشان انتقاد دارم همراه شود.


افرادی که کم و بیش در فضای رسانه ای حضور داشته و نسبت به چهارچوب و محتوای خبرگزاری ها، سایت های خبری و پایگاه های اطلاع رسانی آگاهی دارند، می دانند که اکثر این رسانه ها در بین سرویس های خبری خود، یک سرویس خبری (البته با رویکرد فرهنگی) به نام " سرویس ایثار و شهادت " دارند که بعضا با نام هائی نظیر حماسه و مقاومت، دفاع مقدس و امثالهم معرفی و به نمایش گذاشته شده است. همچنین بنا به صلاحدید و نوع نگاه مدیران مسئول و سردبیرهای رسانه ها به مقوله ی ایثار و شهادت، این سرویس گاهی به عنوان زیرمجموعه‌ی بخش اجتماعی و گاهی به عنوان زیرمجموعه‌ی بخش فرهنگی و گاهی هم به صورت مستقل، به انتشار اخبار و مضامینی با موضوع ایثار و شهادت می پردازد.

با وجود چنین سرویسی، سیاست " ترویج فرهنگ ایثار و شهادت " که یکی از مهمترین سیاست های کلی نظام بوده و در بهمن ماه سال 1389 توسط مقام معظم رهبری به عنوان راهنمای دستگاه‌های اجرایی، تقنینی و نظارتی، در دوازده بند، خط مشی و جهت‌گیری نظام را در بخش مذکور تعیین کرده {1}، تا حدودی محقق شده است. حال در این میان برای نیل به این هدف مقدس (ترویج فرهنگ ایثار و شهادت) از برخی رسانه ها و سایت ها که مخاطبین خاصی (مثل جوانان) داشته و یا وابستگی تشکیلاتی مستقیم به بدنه ی نظام (مثل وزارتخانه های دولتی) دارند انتظار بیشتری می رود تا در امر ترویج فرهنگ ایثار و شهادت کوشا بوده و اخبار و مطالب مربوط به این حوزه را بیش از دیگر رسانه ها منعکس نمایند. اما آیا حقیقتا این خواسته در حال حاضر برآورده شده است؟

لازم است به عرض برسانم که یکی از سایت های خبری پر طرفدار و پر مخاطب که از قضا تمرکز و محوریت اخبار و مطالب خود را بر روی جوانان برومند ایران اسلامی قرار داده و صاحب امتیاز آن نیز وزارت ورزش و جوانان است " برنا نیوز " می باشد، که نکته ی جالب در مورد این سایت این است که تقریبا تمامی سرویس های خبری در آن وجود دارد، الا سرویس خبری " ایثار و شهادت " !!

 

 

حال چند سوال ایجاد می شود و از جمله اینکه: آیا به راستی جوانان ما نیازی به اخبار و مطالب این حوزه ندارند؟ و یا اینکه آیا برنانیوز برای راه اندازی سرویس ایثار و شهادت در کنار بخش ها و سرویس های سیاسی، اجتماعی، ورزشی، فرهنگ و هنر، اقتصادی، باشگاه جوانی، بین الملل، علم و فناوری و ... نیاز به بودجه و اعتبار قابل توجهی دارد؟ و اگر بله، وزارت ورزش و جوانان قصد اختصاص چنین بودجه ای را به برنانیوز ندارد؟

رهبر معظم انقلاب فرمودند: " شهدا، که عموماً از نسل جوان بودند، اکنون به یک الگوی با عظمت برای جوانان و آحاد مردم تبدیل شده اند {2} " ؛ پس چرا برنانیوز که یک رسانه رسمی دولتی است و مستقیما با جوانان سر و کار دارد، همتی نکرده و در راستای معرفی و شناساندن الگوهای با عظمت جوانان گامی بر نمیدارد؟ شاید هم ضرورت الگوسازی برای جوانان و معرفی الگوهای برتر به این قشر تاثیرگذار و سرنوشت ساز، هنوز برای مسئولین وزارت ورزش و جوانان و البته برنانیوز محرز و مسلّم نشده است.

با یک استدلال ساده و خیلی ابتدائی، می شود به این نتیجه رسید که اگر وزارت ورزش و جوانان و برنانیوز به دنبال تحقق منویات رهبر معظم انقلاب در راستای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و الگو قرار دادن شهدا برای جوانان باشند، می بایست چنین سرویسی را در بین سرویس های متعدد خود بگنجانند و جوانان غیور ایران اسلامی را از نعمت شناخت معارف جنگ و جبهه و شهادت بهره مند سازند.

امید است برنانیوز این انتقاد دوستانه ی بنده را (به عنوان یک فرزند شهیدِ فعال در فضای مجازی و رسانه ای) به منزله ی یک فرصت (و نه یک تهدید) برشمرَد و در صورت قبول حقانیت این نقد، در صدد اصلاح بر بیاید.

 

1- http://farsi.khamenei.ir/message-content?id=11265

2- http://www.leader.ir/langs/fa/index.php?p=contentShow&id=9194

[ یکشنبه ۱۳٩۱/٥/۸ ] [ ۳:٠۳ ‎ب.ظ ] [ سجاد شاکریــ ] [ نصـایح () ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

" بین الطلوعین " یعنی فاصله‌ی زمانی بین دو طلوع مقدس؛ یعنی فاصله‌ی بین طلـوع سر بریده‌ی حضرت خورشید بر فراز نیزه، و طلوع پرچـم " یالثــارات الحسیـن " بـر فــراز خانه‌ی کعبه. و مــا اکنون در بین الطّلوعیـن به سر میبـریم! به طلوع اول که نرسیـدیم؛ امــا طلوع دوم در راه است. نکند خوابمــان ببرد و بعد از طلوع،از خواب بیدار شویم! که دیگــر آنگاه نماز قضا شده و واجبی مغفول مانده. اصلا اگر خوابیدن در "بین الطلوعین" بـرای همه مکروه است، برای خونخواهـان حسین حرام تر از حرام است !! نکند خواب باشیم، خواب بمانیم و بعد که بیدار شدیم ببینیم به جــای پرچـم "یالثـارات الحسیـن" سـر امــاممــان بـر نیــــزه رفتـه باشد . . .
موضوعات وب
امکانات وب