قالب وبلاگ

برگه نهم از پرونده لهسازی ارزشها، با نقش آفرینی (به ظاهر) ارزشی ها


بسم اللــه . . .

انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و فرهنگ ایثار و شهادت، مقولاتی هستند که هرگز نمی توان آنها را از یکدیگر تفکیک نمود. پیوند این سه مقوله با یکدیگر (آن هم حول محور اسلام) همانند رابطه مغز و قلب و خون در بدن انسان است که با نادیده گرفتن وجود هر یک از آنها و یا عدم ایفای نقش ذاتی آنها، جسم آدمی دیگر حیات موثری نخواهد داشت. عدم شناخت صحیح و درک نادرست ما از این سه مقوله، و نیز معرفی نابخردانه آنها به نسل جدید و یا افرادی که بدون غرض سوء به دنبال کسب آگاهی از اهداف این مقولات می باشند، خیانتی است که شاید تمامی شیاطین عالم هم دست در دست یکدیگر نمی توانستند مرتکب آن شوند.


انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و فرهنگ ایثار و شهادت، دارای اهداف و آرمانهائی هستند که این اهداف و آرمانها، فلسفه وجودی و جنس ذاتی آنها را تشکیل داده و چشم پوشی از این اهداف و جایگزینی اهداف ساختگی، سبب ناکارآمدی و تحریف این واقعیات تاریخی - ارزشی خواهد شد. در بسیاری از موارد شاهد این هستیم که بنیان ارزشهائی مانند عاشورا گرائی، ولایت پذیری، شهادت طلبی و امثالهم با معرفی اشتباهِ اهداف آنها توسط ارزشی ها متزلزل شده و این نیاز احساس میشود که مصلحی بیاید و موجبات بازبینی در اهداف آن ارزشها را فراهم سازد.

فریادهای شهید بزرگوار مرتضی مطهری در طول سالهای 1347 تا 1356 شمسی در خصوص تحریف اهداف و رخدادهای واقعه عاشورا (که در قالب کتاب حماسه حسینی در سه جلد به چاپ رسید) از این دست اصلاحات است. این شهید والامقام عوامل ایجاد تحریف در واقعه عاشورا را مواردی نظیر ناآگاهی های دوستان، دشمنی های مغرضین و کج فهمی از قیام حسینی برشمرد؛ که در حال حاضر نیز این عوامل، کما فی السابق موجود هستند و نقش خنثی سازی کارکردها و اثرات ارزشمند انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و فرهنگ ایثار و شهادت را بر عهده دارند؛ لذا لازم است برای جلوگیری از تخریب ارزشهای اسلامی و انقلابی، به شیوه ای عالمانه در برابر آن ها ایستاد.

در این میان، آنچه مایه تاسف است کج فهمی های (به ظاهر) ارزشی هائی است که لباس باطل را بر تن حق پوشانده و خواسته یا ناخواسته، آب در آسیاب بدخواهان انقلاب اسلامی و دشمنان امام روح الله و یاران شهیدش میریزند، و این همان چیزی است که در قرآن کریم به صراحت از آن نهی شده است: « لا تَلْبِسُوا الْحَقَّ بِالْباطِلِ وَ تَکْتُمُوا الْحَقَّ وَ اَنْتُمْ تَعْلَمونَ » (بقره – ۴۲: حق را با باطل مخلوط، و حقیقت را با این‏که مى‏دانید، پنهان نکنید).

یکی از اَشکال تحریفِ یک ارزش، جابجا نشان دادن اهداف و بیان برعکس نیات عاملین آن ارزش است. در دوران دفاع مقدس، آنچه که بیش از هر چیز دیگری در میان رزمندگان نمود داشته و باعث خلق حماسه هائی بی بدیل و حیرت برانگیز شده عبارت بوده است از: قدرت ناشی از ایمان، رعایت تقوا، و اتکاء و اتکال رزمندگان به خدای عزّوجل. شب زنده داری، مناجات، تلاوت قرآن و توسل به اهل بیت (علیهم السلام) از جمله نشانه های دینداری و دین مداری رزمندگان در طول دوران دفاع مقدس بوده است. اصلاً به عقیـده من، جبهه نمایشگـاه تقوا بوده است.

در طول مدت هشت ساله جنگ تحمیلی، حتی یک مورد هم یافت نشده است که رزمندگان، در شب و روز عملیات، جهت تقویت توان روحی خود و افزایش انگیزه خود برای انجام عملیات، شاهنامه فردوسی و اشعار حماسی آن و یا هر متن ملی گرایانه ایرانی را زمزمه کرده باشند و آن را عاملی برای تهییج احساسات و تشجیع خود قرار داده باشند. هر چه که بوده تلاوت قرآن و قرائت دعای کمیل و زیارت عاشورا و دعای توسل و حدیث کساء و دعای ندبه و دعای عهد و ... بوده و بس !!! و به قول آیت الله جوادی آملی: « در زمان جنگ تحمیلی در خاکریزها سرود مرز پرگهر خوانده نمی‌شد بلکه شعار یا حسین مطرح بود، باید مرزها مشخص شود ». لذا شعارهای ملی گرایانه و پان ایرانیسم را بایستی از لیست شعارهای شهدای دفاع مقدس حذف نمود و نیت های الهی آنان را به نیت های دون دنیوی و مادی تنزّل نداد.

و اما المصداق:

مدتی بعد از تعطیلی "وقتی که او نیست ... " تصمیم به ایجاد وبلاگ جدیدی گرفتم. یادم می آید برای انتخاب نام وبلاگ جدید، حدود 2 ماه به تأمّل نشستم و از نظرات مشورتی چند نفر از اهالی وبلاگ و شخصیت های رسانه ای استفاده کردم. چرا که معتقد بودم، نامی که قرار است سردر منزل مجازی ام قرار بگیرد، باید آنقدر با مسمّی باشد که بتوانم از آن برای ترویج اهداف مورد نظرم بهره ببرم و همچنین بسیار دقت داشتم تا ایرادی در مفهوم و معنای آن وجود نداشته باشد که باعث ترویج تفکر نادرستی در میان خوانندگان وبلاگ بشود. اما در فضای مجازی به سایت های ارزشی پر بازدیدی برمیخورم که انتخاب نامشان با ترویج انحراف بزرگی همراه است. حال این انتخاب، چه از سر کج سلیقگی باشد و چه از سر کج فهمی، در حال ترویج فرهنگ منحرفی است که در حقیقت خیانت به ارزشهای مدنظر آن سایت است. ارزشهائی که آن سایت در ظاهر دارد آنها را تبلیغ و ترویج، و در باطن دارد آنها را تخریب میکند. نام سایت هائی مانند "پایگاه خبری شهدای ایران" و "شهدای سرزمین پاک ایران" از آن جمله اند. و سوال این است که: چرا شهدای ایران؟؟؟!!!! مگر شهدای ما برای "ایران" به جبهه رفته اند؟! مگر شهدای ما کشته ی  راه وطن شده اند؟! بر اساس آمار موجود، در 60 درصد وصیتنامه های شهدا (که مستندات معتبری بوده و گویای نیات قلبی و آرمانهای شهدا هستند)، ملی گرائی و پان ایرانیسم نفی و حتی مردود شمرده شده است. با این تفاسیر،

آیا ذکر پسوند "ایران" پس از واژه "شهدا" ، خیانت به آنان نیست؟

 

 

 

 

* پی نوشت:

علامه مصباح:

- شهدا در وصیت‌نامه‌شان از آب و خاک سخن نمی‌گفتند، بلکه همواره نام اسلام بر زبانشان جاری بود، لذا سر دادن شعارهای ملی‌گرایانه مثل مکتب ایرانی، خیانت به شهداست.

- ارزش یک مومن بالاتر از همه کره زمین و ذخایر آن است. شهدای ما هم جانشان را فدای چند وجب خاک نکردند، بلکه خود را فدای خشنودی خالق کردند. از این‌روست که خدا نیز می‌گوید آنها را مرده نپندارید، زیرا آنان نزد خدای خود بوده و در حضور او روزی داده می‌شوند. این همان حیات حقیقی است که مایه افتخار و تقدس شهدای ماست. در غیر این صورت شهدای ما با کشته‌شدگان جنگ‌های دیگری که در دنیا رخ داده، تفاوتی نداشتند.

- آب و خاک و وطن از آن جهت که اسلامی است و قرار است در آن نظام اسلامی برپا و احکام الهی در آن اجرا شود، به صورت بالعرض ارزشمند است.

- ایران بدون اسلام اهمیتی برای فدا کردن جان ندارد. اگر در این کشور حکومت کفر حاکم بود، دیگر ارزشی نداشت که بخواهیم جانمان را فدای آن کنیم.

- علاوه بر احترام و تشکر زبانی، باید فرهنگ و هدفی که شهدا به دنبال آن بودند را به خوبی بشناسیم و در همان جهتی که شهدا قدم برداشتند، گام نهیم و سعی کنیم به آن هدف نزدیک شویم؛ در این صورت دعای شهدا و برکات آنها نصیب ما نیز خواهد شد. اما اگر اهداف آنها را نادیده بگیریم و به جای اسلام که هدف شهدا بوده، ملی‌گرائی را جایگزین کنیم، مورد نفرین آنها قرار خواهیم گرفت، چرا که با این کار ارزش جانفشانی و فداکاری آنها را بسیار پایین آورده‌ایم. (11 آذر 91 - منبع: پایگاه اطلاع رسانی آیت الله مصباح یزدی)

[ جمعه ۱۳٩۱/۱٠/۸ ] [ ۱٢:٢٤ ‎ق.ظ ] [ سجاد شاکریــ ] [ نصـایح () ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

" بین الطلوعین " یعنی فاصله‌ی زمانی بین دو طلوع مقدس؛ یعنی فاصله‌ی بین طلـوع سر بریده‌ی حضرت خورشید بر فراز نیزه، و طلوع پرچـم " یالثــارات الحسیـن " بـر فــراز خانه‌ی کعبه. و مــا اکنون در بین الطّلوعیـن به سر میبـریم! به طلوع اول که نرسیـدیم؛ امــا طلوع دوم در راه است. نکند خوابمــان ببرد و بعد از طلوع،از خواب بیدار شویم! که دیگــر آنگاه نماز قضا شده و واجبی مغفول مانده. اصلا اگر خوابیدن در "بین الطلوعین" بـرای همه مکروه است، برای خونخواهـان حسین حرام تر از حرام است !! نکند خواب باشیم، خواب بمانیم و بعد که بیدار شدیم ببینیم به جــای پرچـم "یالثـارات الحسیـن" سـر امــاممــان بـر نیــــزه رفتـه باشد . . .
موضوعات وب
امکانات وب