قالب وبلاگ

برگه هشتم از پرونده لهسازی ارزشها، با نقش آفرینی (به ظاهر) ارزشی ها

 

بسم اللــه . . .

« وَ لا تَقْفُ ما لَیْسَ لَکَ بِهِ عِلْمٌ إِنَّ السَّمْعَ وَ الْبَصَرَ وَ الْفُؤادَ کُلُّ أُولئِکَ کانَ عَنْهُ مَسْؤُلاً »

و از چیزی که بدان علم نداری (در مرحله اعتقاد و گفتار و عمل) پیروی مکن، زیرا گوش و چشم و دل، هر یک مورد سؤال قرار خواهند گرفت (آیه 36 سوره اسرا)

« پیروی از آنچه که بدان علم نداری »

مسلمان! حواست کجاست؟ به چه چیزی معتقد شده ای؟ چه میگوئی؟ چه میکنی؟ به کجا چنین شتابان؟ گون از نسیم . . . ، نه! خدا از من و تو پرسید: فأین تذهبون؟ جواب سوال را بده، بعد برو. جواب سوال را بده، بعد با هر چه خواستی برو. با هر سرعتی خواستی برو.


هر چند، جواب سوال را که بدانی، سرعت و وسیله ات هم مشخص است. عقل و نقل را به دو دستت سپرده اند تا جواب این سوال را بدهی. اگر ندانسته پیش بروی « سَمْعَ وَ بَصَرَ وَ فُؤاد » ات را مورد سوال قرار می دهند، در روزی که آنرا « یوم المحاسبة » نامیده اند. همه اینها به کنار، این را هم بدان که: « وَلاَ تَمْشِ فِی الأَرْضِ مَرَحًا إِنَّکَ لَن تَخْرِقَ الأَرْضَ وَلَن تَبْلُغَ الْجِبَالَ طُولاً » (آیه 37 سوره مبارکه اسراء: و در زمین با غرور و مستی راه نرو که تو هرگز زمین را نتوانی شکافت و در بلندی به کوه ها نتوانی رسید). و اینکه: « کُلُّ ذَلِکَ کَانَ سَیِّئُهُ عِندَ رَبِّکَ مَکْرُوهًا » (آیه 38 سوره مبارکه اسراء: همه این کارها ناپسند است و پروردگار تو آنها را ناخوش دارد). و بدان خدای تو، علمی را که تو را خدا ترس نکند نمی خواهد !! آنهم از تویی که « لن تبلغ الجبال طولا . . . ».

جهل داشتن مسلمانان نسبت به آنچه که به عنوان عقائد اسلامی شناخته میشود، از جمله مسائلی است که اسلام عزیز در طول تاریخ از جانب آن ضربه های سختی خورده و هم اکنون نیز این ضربات بر پیکره اسلام می نشیند. « مسلمان بودن پدر و مادری (که صرفا به خاطر خانواده مسلمانی که در آن متولد شده ایم به ما اطلاق شده است)»، یعنی اینکه آیه مذکور در ابتدای بحث را، در حکم کشک و دوغ به حساب آورده ایم؛ و بود و نبودش در قرآن خدا برای ما توفیری ندارد !!

در آیه ی  مذکور، که بیشتر میشود آن را یک هشدار و یک تلنگر از جانب پروردگار به حساب آورد، بر این مساله تاکید شده است که کسب علم و آگاهی نسبت به راه و هدف و آئینی که در پیش گرفته ایم، ضرورتی است انکار ناپذیر؛ که در صورت عدم کسب آن، تمامی ابزارهای معرفتی جسم و روح ما (سَمْعَ وَ بَصَرَ وَ فُؤادَ) مسئول این کم کاری خواهند بود.

ضرورت توجه و عمل به این آیه، در بین ارزشی ها بسیار بیشتر است از افرادی که نهایت دینداریشان یک دین یک نفره‌ی ضعیفی است که بود و نبودش اثری در دنیای خارج از وجود وی نمیگذارد. و این ضرورت بیشتر و بیشتر میشود در زمانی که یک فرد ارزشی (اعم از روحانی و غیره) در جایگاه پاسخگوئی و دفاع از حریم دین در برابر سوالات، ابهامات و هجمه ها باشد. در اینجا دیگر ندانسته پیروی کردن از احکام اسلام عزیز، نه تنها خود فرد را تباه ساخته و از اصل ماجرا غافلش کرده، که باعث تحقیر دین و تحقیر دیّانون می گردد.

مصداق:

گفتار، کردار و رفتار من و تو و خیلی های دیگر . . .

 

 

* پی نوشت:

1- در روز اول ماه صفر، برای دفع بلا از جمیع اهالی "بین الطلوعین" صدقه دادم . . .

2- هدایای ویژه ماه صفر به بنده یکی یکی از راه میرسند!! اولین هدیه، در اولین روز: " ترکیدن باتری ماشین "

[ شنبه ۱۳٩۱/٩/٢٥ ] [ ۱:٤۳ ‎ق.ظ ] [ سجاد شاکریــ ] [ نصـایح () ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

" بین الطلوعین " یعنی فاصله‌ی زمانی بین دو طلوع مقدس؛ یعنی فاصله‌ی بین طلـوع سر بریده‌ی حضرت خورشید بر فراز نیزه، و طلوع پرچـم " یالثــارات الحسیـن " بـر فــراز خانه‌ی کعبه. و مــا اکنون در بین الطّلوعیـن به سر میبـریم! به طلوع اول که نرسیـدیم؛ امــا طلوع دوم در راه است. نکند خوابمــان ببرد و بعد از طلوع،از خواب بیدار شویم! که دیگــر آنگاه نماز قضا شده و واجبی مغفول مانده. اصلا اگر خوابیدن در "بین الطلوعین" بـرای همه مکروه است، برای خونخواهـان حسین حرام تر از حرام است !! نکند خواب باشیم، خواب بمانیم و بعد که بیدار شدیم ببینیم به جــای پرچـم "یالثـارات الحسیـن" سـر امــاممــان بـر نیــــزه رفتـه باشد . . .
موضوعات وب
امکانات وب