قالب وبلاگ

برگه سوم از پرونده لهسازی ارزشها با نقش آفرینی (به ظاهر) ارزشیها

 

بسم الله . . .

در هر جامعه ای به اقتضاء قوانین موجود در نظام حقوقی اش، بروز برخی رفتارها و انجام برخی اقدامات به عنوان "جرم" محسوب می شود، و افرادی که مرتکب آن اعمال شده اند، "مجرم" شناخته می شوند. وجود جرم و مجرم در جامعه باعث ایجاد اختلال در نظم عمومی و مانع رسیدن جامعه به آرمانهایش خواهد بود و طبیعتا هر حکومتی برای برخورد با مجرمین تدبیری می اندیشد و روشی برای برخورد در نظر میگیرد.


یکی از اقسام جرم در قوانین جمهوری اسلامی ایران، جرائم راهنمائی و رانندگی است، و در اهمیت آن همین بس، که رهبر معظم انقلاب (دام ظله العالی) در پاسخ به این سوال (سوال 1987) که: «مخالفت با قوانین و مقررات راهنمایى و رانندگى و به‌طور کلى همه قوانین دولتى چه حکمى دارد؟ و آیا موارد ترک عمل به قوانین از موارد امر به معروف ونهى از منکر محسوب مى‏شوند؟» فرموده اند: « مخالفت با قوانین و مقررات و دستورات دولت اسلامى که به‌طور مستقیم توسط مجلس شوراى اسلامى وضع شده و مورد تأیید شوراى نگهبان قرار گرفته‏ اند و یا با استناد به اجازه قانونى نهادهاى مربوطه وضع شده‏اند، براى هیچکس جایز نیست و در صورت تحقّق مخالفت توسط فردى در این خصوص، بر دیگران تذکر و راهنمایى و نهى از منکر لازم است (البته با وجود شرایط نهى از منکر)».

این استفتاء گواه بر این است که وظیفه‌ی برخورد با مجرمین (از جمله جرائم راهنمائی و رانندگی) امری ارزشی و خدمتی شایسته به نظام مقدس جمهوری اسلامی است و بالطبع انجام این برخورد باید توسط افراد صالحی صورت پذیرد که خودشان بر ارزش کار خود واقف باشند و برخلاف ارزشها حرکت نکنند. اما با کمال تأسف شاهد این هستیم که در موارد بسیاری، مأمورین پلیس راهنمائی و رانندگی نه تنها با مجرمین برخورد نکرده و قوانین را زیر پا میگذارند، بلکه خود نیز به مسائلی نظیر رشوه گیری، پارتی بازی، تضییع حقوق شهروندان، جریمه های بیجا و امثالهم آلوده شده اند و عملاً شهروندان نیز نه برای گزارشِ درخواست رشوه توسط این مأمورین راه چاره ای دارند و نه برای اعلام اعتراض به تضییع حقوقشان. مصادیق اینگونه اقداماتِ مامورین پلیس راهنمائی و رانندگی (که در ادبیات مصطلح ما میتوان آنرا نوعی دزدی برشمرد) حقیقتا آنقدر فراوان است که بعید میدانم کسی در محیط شهری زندگی کرده باشد و از آنها بی خبر باشد.

اما از بین موارد بسیار، به سه مورد آن اشاره مکینم:

- سوار بر خطی های تهران – قم ، به سمت شهر قم در حرکت بودیم و جناب راننده هم برایش عیب و عار بود که زیر سرعت 150 کیلومتر در ساعت حرکت کند! در بین راه، کسبه‌ی محترم راهنمائی و رانندگی، ببخشید! مامورین محترم راهنمائی و رانندگی به او ایست دادند. او هم ایستاد و پیاده شد و رفت و با نهایت خوشحالی برگشت !! پرسیدم چرا خوشحالی؟ گفت: تو اگر به جای جریمه چند ده هزار تومانی، فقط 4 هزار تومان رشوه میدادی خوشحال نبودی ؟ . . .

- ماشینم را در یکی از خیابانهای فرعی خیابان انقلاب پارک کرده بودم. چندین و چند بار همه‌ی دور و اطراف خودرویم را نگاه کردم که ببینم آیا اثری از تابلوی پارک ممنوع هست یا نه؟ (چون اگر حتی فقط ته میل تابلو هم باقی مانده باشد، همان کسبه محترم، تو و خودرویت را مورد عنایت ویژه قرار میدهند). خب اثری نبود، و من هم خوش خوشان ماشین را گذاشتم و رفتم. وقتی هم که برگشتم همه چیز ارام بود و اتفاقا چک کردم ببینم جریمه شده ام یا نه، که ظاهرا هم جریمه نشده بودم. چند هفته بعد که پرینت جریمه هایم را گرفتم، دیدم بَه بَه، همان روز و همان ساعت بنده 300000 ریال جریمه شده ام، آن هم الصاقی !!!!!!!! که والله نه آنجا محدوده پارک ممنوع بود، و نه جریمه ی بنده الصاقی. بنده هم در ازای پرداخت یک دهم مبلغ جریمه اعتراض زدم، ولی افاقه ای نکرد و فقط ضررم بیشتر شد.

- بنده یک دخترخاله دارم که از قضا همسایه ما هم هست، و چند ماه پیش برای ترمیم فک و دندان، به مطب دخترخاله اش (یعنی خواهر من) در تجریش رفته بود. دخترخاله جان هم مثل من خودرویش را در محدوده ای مثل همان محدوده‌ی خیابان انقلاب (فاقد تابلو پارک ممنوع) پارک میکند و میرود و ساعتی بعد با دهانی سرویس شده بازمیگردد. وقتی بازمیگردد با یک برگه جریمه‌ی 400000 ریالی که زیر برف پاک کنش قرار گرفته مواجه می شود. دهان سرویس شده اش هم مزید بر علت میشود و با اعصابی داغون برگه جریمه را جر و واجر مینماید. یکی دو ماهی میگذرد و میرود برای گرفتن پرینت خلافی خودرویش و با کمال تعجب با رقم 1600000ریال مواجه می شود! و با کمال تعجب بیشتر میبیند که همان ساعت که در مطب، دهانش در حال سرویس شدن بوده، دو بار، و به فاصله بیست دقیقه، به خاطر یک خلاف واحد (البته از نظر کسبه محترم راهنمائی و رانندگی) یعنی پارک ممنوع جریمه شده و در واقع دهانش از چندین جهت سرویس شده است!!! جریمه هم اینطور بوده که دو تا 400000 ریال بابت پارک ممنوع، که میشود 800000 ریال؛ بعد هم به خاطر دیرکردِ پرداخت جریمه، مبلغ جریمه دو برابر شده و نهایتا به خاطر یک پارک ممنوع (که در حقیقت پارک ممنوع هم نبوده) مبلغ 1600000 ریال جریمه شده است !!!!

تازه اینها نمونه های کوچکی است در برابر رشوه گیری ها و بی عدالتی های پلیس راهنمائی و رانندگی، و جالب اینکه دفاتر پلیس بعلاوه 10 که مسئول رسیدگی به شکایات مردمی نسبت به جریمه ها هستند، به نسبت مبلغ جریمه، مبلغی دریافت میکنند تا اعتراض مردم را به اطلاع کسبه محترم راهنمائی و رانندگی برسانند، اما پس از به اطلاع رساندن هم، هیچ اعتراضی مورد قبول واقع نمیشود (مگر به قدرت معجزه).

خواهران و برادران!

به این میگویند:

دزدی در لباس پلیس و تحت لوای قانون


لذا لازم است گامی جدی در جهت برخورد با پلیسهای مجرم برداشته شود، تا شاهد اینگونه بی عدالتی ها توسط اداره راهنمائی و رانندگی نباشیم. و این محقق نمیشود مگر با ظلم ستیزی و فریاد من و شما . . .

[ جمعه ۱۳٩۱/٧/۱٤ ] [ ۱٢:۱٦ ‎ب.ظ ] [ سجاد شاکریــ ] [ نصـایح () ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

" بین الطلوعین " یعنی فاصله‌ی زمانی بین دو طلوع مقدس؛ یعنی فاصله‌ی بین طلـوع سر بریده‌ی حضرت خورشید بر فراز نیزه، و طلوع پرچـم " یالثــارات الحسیـن " بـر فــراز خانه‌ی کعبه. و مــا اکنون در بین الطّلوعیـن به سر میبـریم! به طلوع اول که نرسیـدیم؛ امــا طلوع دوم در راه است. نکند خوابمــان ببرد و بعد از طلوع،از خواب بیدار شویم! که دیگــر آنگاه نماز قضا شده و واجبی مغفول مانده. اصلا اگر خوابیدن در "بین الطلوعین" بـرای همه مکروه است، برای خونخواهـان حسین حرام تر از حرام است !! نکند خواب باشیم، خواب بمانیم و بعد که بیدار شدیم ببینیم به جــای پرچـم "یالثـارات الحسیـن" سـر امــاممــان بـر نیــــزه رفتـه باشد . . .
موضوعات وب
امکانات وب