قالب وبلاگ

به بهانه وداع با ماه مبارک رمضان

 

علی مقدادی اصفهانی از پدر مرحومش، حاج شیخ حسنعلی اصفهانی نخودکی قدس‌سره نقل می‌کند که ایشان می‌فرمود: روزی میرداماد (رحمةاللّه‌علیه) در مدرسه درس می‌داد، ناگهان روی منبر حالت اغماء به ایشان دست داد و بی‌هوش شد.


او را به منزل بردند، یک هفته گذشت. همه اطبّاء شهر به عیادتش آمدند و سعی بر به هوش اوردن او داشتند، ولی او به هوش نیامد. به شاه عباس خبر دادند. شاه عباس مرحوم شیخ بهایی (رحمةاللّه‌علیه) را خواست و استدعا کرد بروید و از ایشان عیادت کنید. مرحوم شیخ بهایی به عیادت میرداماد آمد و نبض وی را گرفت. سپس نزد شاه عباس برگشت و گفت: ایشان مزاجاً سالم می‌باشند، ولی شخص بزرگی در ایشان تصرف کرده و ایشان را به این حال درآورده است! شاه عباس برای حل مشکل، از شیخ بهایی درخواست می‌کند که آن شخص بزرگ را پیدا کند. مرحوم شیخ برمی‌گردد و از خادم مدرسه، از واردین روز شنبه پرس و جو می‌کند. خادم مدرسه شرح می‌دهد که چند نفر آمدند و مدتی ایستادند و صحبت‌های میرداماد را گوش کردند و از مدرسه که خارج شدند، میر به این حالت در آمد. مرحوم شیخ بهایی نشانی‌های بیشتری از خادم گرفته و رفت و در تخت پولاد مشغول جستجو شد و به میرفندرسکی (رحمةاللّه‌علیه) برخورد و دید نشانه‌ها بر وی تطبیق می‌کند. بعد از سلام و عرض ارادت، عرضه داشت: این سید، چه تقصیر داشته که شما او را ادب نموده‌اید؟ فرمود: «من مدتی حرف‌های او را گوش کردم. دیدم او تماماً از عذاب و قهاریت خدا سخن می‌گفت و این سبب می‌شد که مردم از خدا ناامید و دور شوند و حال آنکه همه انبیاء آمده‌اند که مردم را به خدا نزدیک کنند. در قرآن هر آیه عذاب که آمده، یک آیه رحمت بعد از آن نازل شده است. نبِّئ عِبادی انّی أنا الغَفورُ الرَّحیم (حجر/49)؛ یعنی به بندگانم اطلاع بده که من، خداوندی بسیار آمرزنده و مهربانم.»

مرحوم شیخ بهایی گفت: اهل بیت سید که تقصیر ندارند و خیلی در ناراحتی به سر می‌برند. میرفندرسکی فرمودند: بروید، خوب شد! مرحوم شیخ بهایی که برگشت، دید میرداماد به حال آمده و نشسته است.

 

*پی نوشت ها:

1- همراهان " وقتی که او نیست " میدانند از 28 مرداد تا 8 شهریور چه خبر است !! یادش بخیر

2- حضور دشمن شکن محمدرضای عزیزم در راهپیمائی روز قدس:

http://nem.clubos.net/pic/87c11b9100c6.jpg

[ شنبه ۱۳٩۱/٥/٢۸ ] [ ۱:٥۱ ‎ق.ظ ] [ سجاد شاکریــ ] [ نصـایح () ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

" بین الطلوعین " یعنی فاصله‌ی زمانی بین دو طلوع مقدس؛ یعنی فاصله‌ی بین طلـوع سر بریده‌ی حضرت خورشید بر فراز نیزه، و طلوع پرچـم " یالثــارات الحسیـن " بـر فــراز خانه‌ی کعبه. و مــا اکنون در بین الطّلوعیـن به سر میبـریم! به طلوع اول که نرسیـدیم؛ امــا طلوع دوم در راه است. نکند خوابمــان ببرد و بعد از طلوع،از خواب بیدار شویم! که دیگــر آنگاه نماز قضا شده و واجبی مغفول مانده. اصلا اگر خوابیدن در "بین الطلوعین" بـرای همه مکروه است، برای خونخواهـان حسین حرام تر از حرام است !! نکند خواب باشیم، خواب بمانیم و بعد که بیدار شدیم ببینیم به جــای پرچـم "یالثـارات الحسیـن" سـر امــاممــان بـر نیــــزه رفتـه باشد . . .
موضوعات وب
امکانات وب