قالب وبلاگ

   نهری از کوثر / درآمدی بر سبک زندگی اسلامی / نهر نوزدهم ..

 

حضرت امیر‌‌ (علیه‌ السلام) در زندگی مشترک‌شان نکاتی را رعایت می کردند که مورد آرامش حضرت زهرا‌ (سلام ‌الله ‌علیها) بود. اولا در حد کفاف زحمت می کشیدند و تلاش می کردند تا آسایش حضرت فاطمه (سلام ‌الله‌ علیها) را در آن حدی که در توان‌شان بود فراهم کنند. این یک وظیفه مرد است که دین برای او مشخص کرده و بر اساس فقه ما مرد باید در شأن همسرش همه نیازهای مادی‌اش را تأمین کند و بعد از آن از نظر ارتباطات عاطفی که امروزه در زندگی مشترک خیلی مهم است انجام وظیفه نماید.

حضرت علی‌‌ (علیه السلام) از نظر ارتباطات عاطفی بسیار به حضرت زهرا‌ (سلام‌ الله ‌علیها) توجه داشتند و تعابیری مثل «حبیبتی زهرا (محبوبه من زهرا)» را از حضرت مولی الموحدین داریم. یا مثلا حضرت بارها و بارها به فاطمه زهرا‌ (سلام‌ الله‌ علیها) می‌فرمودند «بنفسی انت (جانم فدای تو)». البته جالب است که حضرت صدیقه کبری‌ (سلام‌ الله‌ علیها) پاسخ می دادند «روحی لروحک الفداء (روح من فدای روح تو)» یا حضرت در تعبیری دارند «انا کنا کزوج حمامه فی ایکه (من و زهرا مثل دو کبوتر عاشق در لانه ای بودیم)» اینها نشان می‌دهد که ارتباطات عاطفی عمیقی بین آن بزرگورارن وجود داشته است.

نکته بسیار جالبی که در زندگی یا سیره حضرت وجود داشته این است که حضرت علی ‌‌(علیه‌السلام) در منزل کار می‌کردند و این امری ثابت شده است. حتی مثلا گندم آرد می‌کردند و بچه‌داری می‌نمودند. امام صادق (علیه ‌السلام) در این خصوص میفرمایند: «امیرمومنان هیزم فراهم می‌کرد و منزل را آب می‌کشید و جارو می‌کرد و فاطمه (‌سلام‌ الله علیها) گندم یا جو را با آسیابی دستی، آرد می‌کرد سپس خمیر می‌نمود و نان می‌پختند»

از امام علی‌‌(علیه‌السلام) نقل شده است: «فوالله ما اغضبتها و لا اکرهتها على امر حتى قبضها الله عزوجل الیه و لا اغضبتنى و لا عصت لى امرا و لقد کنت انظر الیها فتنکشف عنى الهموم و الأخزان» (به خدا سوگند هیچگاه فاطمه را به خشم نیاوردم و او را بر کارى که میل نداشت وادار نکردم تا روزى که خدا او را برد، و او نیز هیچگاه مرا به خشم نیاورد و از فرمان من سرپیچى نکرد و هرگاه که به او مى نگریستم نگرانیها و غمها از من زدوده مى‌شد)

 

 

* پی نوشت:

- دعایت مستجاب است عزیزکم! مخصوصا سر مزار پدربزرگت .. (+)

[ شنبه ۱۳٩٢/٥/٥ ] [ ۱:۳۱ ‎ق.ظ ] [ سجاد شاکریــ ] [ نصـایح () ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

" بین الطلوعین " یعنی فاصله‌ی زمانی بین دو طلوع مقدس؛ یعنی فاصله‌ی بین طلـوع سر بریده‌ی حضرت خورشید بر فراز نیزه، و طلوع پرچـم " یالثــارات الحسیـن " بـر فــراز خانه‌ی کعبه. و مــا اکنون در بین الطّلوعیـن به سر میبـریم! به طلوع اول که نرسیـدیم؛ امــا طلوع دوم در راه است. نکند خوابمــان ببرد و بعد از طلوع،از خواب بیدار شویم! که دیگــر آنگاه نماز قضا شده و واجبی مغفول مانده. اصلا اگر خوابیدن در "بین الطلوعین" بـرای همه مکروه است، برای خونخواهـان حسین حرام تر از حرام است !! نکند خواب باشیم، خواب بمانیم و بعد که بیدار شدیم ببینیم به جــای پرچـم "یالثـارات الحسیـن" سـر امــاممــان بـر نیــــزه رفتـه باشد . . .
موضوعات وب
امکانات وب