قالب وبلاگ

عده‌ای از اهل کوفه نامه نوشتند به امام صادق(علیه السلام) و گفتند که مُفَضَّل (شاگرد واصحابب خاص امام) با لات و لوت‌ها و کفتربازها می‌چرخد. و از حضرت درخواست کردند که شما نامه‌ای به مفضّل بنویس تا خودش را جمع و جور کند. بالاخره برای شأن علماء و اصحاب شما این جریان خوب نیست.

حضرت نامه ای نوشتند و سرش را هم مهر و موم کردند و گفتند این را به دست مفضّل برسانید و آن را به دست یک سری از بزرگان اصحاب دادند تا به مفضّل برسانند.


آنها رفتند به کوفه و نامه را دادند به مفضّل. او نیز نامه ی امام را باز کرد و جلوی بقیه شروع کرد به خواندن. امام فرموده بودند:

« بسم الله الرّحمن الرّحیم، این لیست خرید من است. بخر و بیاور »

اینها تعجب کردند که این چه نامه‌ایست؟ صورت مسئله چه بود و این نامه چیست؟ نامه را چرخاندند و همه دیدند که لیست خرید است و امام سخنی از بحثی که مفضّل با کفتربازها می‌چرخد نیاورده است !!

مفضّل به آن ها گفت به هر حال امام لیست خرید داده. چه کار می ‌کنید؟

گفتند که خوب این پول زیادی می‌خواهد و ما اول باید برویم مطلب را بررسی کنیم، بالا و پائین کنیم، جلساتی با هم بگذاریم. نتیجه جلسات را هم به تو می‌گوییم. بعداً تصمیم میگیریم که صورت خرید امام را چه طور بخریم.

این را گفتند و خواستند بروند که مفضّل گفت: نه ناهار را باشید و بعد بروید.

بعد مفضّل رفت همان کفتربازها را آورد و برای آنها نامه‌ی امام را خواند و گفت:

این نامه‌ی امامتان است . . .

کفتربازها هم رفتند و هنوز غذای آن مهمان‌ها تمام نشده برگشتند و پول‌ها را جلوی مفضّل و این‌ها ریختند.

مفضّل هم روی به اصحاب پر مدعای امام کرد و پرسید: شما می‌گویید من اینها را از دور خودم برانم؟ گمانتان بر این است که خدا محتاج نماز و روزه شماست؟ . . .

کار امام را راه بیندازید

 

پی نوشت ها:

- منبع: محمد بن عمر بن عبدالعزیز کشّی -  کتاب رجال کشّی – ص 326

[ یکشنبه ۱۳٩۱/٥/۱٥ ] [ ۱۱:٤٤ ‎ق.ظ ] [ سجاد شاکریــ ] [ نصـایح () ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

" بین الطلوعین " یعنی فاصله‌ی زمانی بین دو طلوع مقدس؛ یعنی فاصله‌ی بین طلـوع سر بریده‌ی حضرت خورشید بر فراز نیزه، و طلوع پرچـم " یالثــارات الحسیـن " بـر فــراز خانه‌ی کعبه. و مــا اکنون در بین الطّلوعیـن به سر میبـریم! به طلوع اول که نرسیـدیم؛ امــا طلوع دوم در راه است. نکند خوابمــان ببرد و بعد از طلوع،از خواب بیدار شویم! که دیگــر آنگاه نماز قضا شده و واجبی مغفول مانده. اصلا اگر خوابیدن در "بین الطلوعین" بـرای همه مکروه است، برای خونخواهـان حسین حرام تر از حرام است !! نکند خواب باشیم، خواب بمانیم و بعد که بیدار شدیم ببینیم به جــای پرچـم "یالثـارات الحسیـن" سـر امــاممــان بـر نیــــزه رفتـه باشد . . .
موضوعات وب
امکانات وب