قالب وبلاگ

کهف شاهد: بهترین راه شناخت شهید را چه می دانید برای فرزندان شهدا و عموم جامعه؟

بهترین راه شناخت شهید این است که به کلام بهترین کسی که شهید را میشناسد رجوع کنیم. حقیقت شهید را خدا و معصومین میشناسند، لذا باید در کلام خدا یعنی قرآن مجید و کلام معصومین (علیهم السلام یعنی روایات حقیقت شهید را جویا شد. خدای متعال در سوره انفال میفرمایند: «و الذین ءامنوا و هاجروا و جاهدوا فی سبیل الله و الذین ءاووا و نصروا اولئک هم المومنون حقاً لهم معفزة ورزق کریم» (آنان که ایمان آورده اند و مهاجرت کرده اند و در راه خدا جهاد کرده اند، به حقیقت مومنان اند، آمرزش و روزی نیکو از آن آنان است). نبی اکرم (ص) نیز میفرمایند: «فوق کل ذی بر بر حتی یقتل فی سبیل الله فاذا قتل فی سبیل الله فلیس فوقه بر» (بالاتر از هر کار خیری، خیر و نیکی دیگری است تا آنکه فردی در راه خدا کشته شود، و بالاتر از کشته شدن در راه خدا خیر و نیکی نیست -وسائل الشیعه، ج۱۱، ص۱۰، حدیث ۲۱). و چه منبع شناختی فراتر از این منابع برای درک حقیقت شهید و شهادت میتوان یافت؟


کهف شاهد: به نظر شما شهدا چه خصوصیات مشابهی داشتند که شهادت نصیبشان شد؟

خاصیت عشق، تشابه است. شهدا عاشق سید و آقایشان یعنی حضرت سیدالشهداء بودند و طبیعتا اثر این عشق تشابه بود. و تشابه به وجود مقدس حضرت سیدالشهداء یعنی گذشتن از همه چیز برای رضای معبود. شهدا از همه چیزشان گذشتند، و همین شد که خدا بهترین نعمت خود یعنی رضوان خودش را به آنها ارزانی داشت.

 

کهف شاهد: جایگاه فرزندان شهدا در جامعه باید کجا باشد ؟

فرزندان شهدا باید دست راست رهبر باشند. و خود را سرباز جان بر کف نایب امام زمان (عج) بدانند. و اگر به کمتر از این قانع شوند، دچار خسران عظیمی شده اند.

 

* متن کامل مصاحبه در اینجا

[ چهارشنبه ۱۳٩٢/۳/۱ ] [ ٩:٢٥ ‎ق.ظ ] [ سجاد شاکریــ ] [ نصـایح () ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

" بین الطلوعین " یعنی فاصله‌ی زمانی بین دو طلوع مقدس؛ یعنی فاصله‌ی بین طلـوع سر بریده‌ی حضرت خورشید بر فراز نیزه، و طلوع پرچـم " یالثــارات الحسیـن " بـر فــراز خانه‌ی کعبه. و مــا اکنون در بین الطّلوعیـن به سر میبـریم! به طلوع اول که نرسیـدیم؛ امــا طلوع دوم در راه است. نکند خوابمــان ببرد و بعد از طلوع،از خواب بیدار شویم! که دیگــر آنگاه نماز قضا شده و واجبی مغفول مانده. اصلا اگر خوابیدن در "بین الطلوعین" بـرای همه مکروه است، برای خونخواهـان حسین حرام تر از حرام است !! نکند خواب باشیم، خواب بمانیم و بعد که بیدار شدیم ببینیم به جــای پرچـم "یالثـارات الحسیـن" سـر امــاممــان بـر نیــــزه رفتـه باشد . . .
موضوعات وب
امکانات وب