قالب وبلاگ

   نهری از کوثر / درآمدی بر سبک زندگی اسلامی / نهر نهم ..

 

مفضّل بن قیس، به سختی تحت فشار زندگى قرار گرفته بود. فقر، تنگدستى، قرض و مخارج زندگى او را آزار مى داد. یک روز در محضر امام صادق (علیه السلام)، لب به شکایت گشود و بیچارگی هاى خود را مو به مو بیان کرد:

« فلان مبلغ قرض دارم، نمى دانم چه طور ادا کنم؛ فلان مبلغ خرج دارم و راه درآمدى ندارم. بیچاره شدم، متحیرم، گیچ شده ام، به سوی هر در گشوده ای که مى روم به رویم بسته مى شود ... »

در آخر از امام تقاضا کرد برایش دعایى بکند و از خداوند متعال بخواهد که گره از کار فرو بسته ی او بگشاید. امام صادق (علیه السلام) از کنیزى که در آنجا بود خواست تا برود و کیسه ی اشرفى ای را که منصور برای امام فرستاده بود بیاورد. کنیز رفت و فورا کیسه اشرفى را حاضر کرد. آنگاه حضرت به مفضّل بن قیس ‍ فرمود: « در این کیسه چهارصد دینار است و کمکى است براى زندگى تو ». مفضّل بلافاصله عرض کرد: « مقصودم از اینکه این حرف ها را در حضور شما گفتم این نبود که اینگونه کمکم نمائید، مقصودم فقط خواهش دعا بود ».

امام نیز پاسخ داد: « بسیار خوب! دعا هم مى کنم. اما این نکته را به تو بگویم، هرگز سختیها و بیچارگی هاى خود را براى مردم تشریح نکن، چون اولین اثرش این است که وانمود مى شود تو در میدان زندگى زمین خورده و از روزگار شکست یافته اى؛ در نظرها کوچک مى شوى و شخصیت و احترام تو در میان مردم از بین مى رود .. »

[ جمعه ۱۳٩٢/٢/٢٧ ] [ ۱٠:٤٤ ‎ب.ظ ] [ سجاد شاکریــ ] [ نصـایح () ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

" بین الطلوعین " یعنی فاصله‌ی زمانی بین دو طلوع مقدس؛ یعنی فاصله‌ی بین طلـوع سر بریده‌ی حضرت خورشید بر فراز نیزه، و طلوع پرچـم " یالثــارات الحسیـن " بـر فــراز خانه‌ی کعبه. و مــا اکنون در بین الطّلوعیـن به سر میبـریم! به طلوع اول که نرسیـدیم؛ امــا طلوع دوم در راه است. نکند خوابمــان ببرد و بعد از طلوع،از خواب بیدار شویم! که دیگــر آنگاه نماز قضا شده و واجبی مغفول مانده. اصلا اگر خوابیدن در "بین الطلوعین" بـرای همه مکروه است، برای خونخواهـان حسین حرام تر از حرام است !! نکند خواب باشیم، خواب بمانیم و بعد که بیدار شدیم ببینیم به جــای پرچـم "یالثـارات الحسیـن" سـر امــاممــان بـر نیــــزه رفتـه باشد . . .
موضوعات وب
امکانات وب