قالب وبلاگ

   نهری از کوثر / درآمدی بر سبک زندگی اسلامی / نهر هشتم ..

 

یادم هست یک روز صبح محمد می‌خواست برود سر کار، ولی برف آمده بود و ماشین روشن نمی‌شد. سه ساعتی با ماشین ور می‌رفت. مادرش گفت خب دو نفر را خبر کن ماشین را هل بدهند. اما محمد می‌گفت نه! این درست نیست. دائم می‌رفت بیرون و می‌آمد اما از کسی کمک نمی‌خواست. در حالیکه آن موقع این باب بود که اگر ماشین کسی خراب می‌شد با کمک همسایه ها روی آن کار می‌شد تا درست شود. دیگر مادرش واسطه شد و رفت دو نفر را خبر کرد و آمدند هل دادند تا ماشین روشن شد. من به او گفتم: «محمد! چرا تو از صبح خودت را اسیر کرده‌ای و از کسی کمک نمی‌خواهی؟» گفت: «خانم! برای آدم این عادت می‌شود که هی از مردم توقع داشته باشد. این توقعات از کارهای کوچک شروع می‌شود و بعد دیگر می‌خواهد در همه کارها از دیگران کمک بگیرد.» (خاطره ای از شهید محمدرضا شاکری به نقل از همسر شهید)

 

قالَ الاْمامُ عَلىّ بنُ الْحسَین، زَیْنُ الْعابدین (عَلَیْهِ السَّلام):

طَلَبُ الْحَوائِجِ إلىَ النّاسِ مَذَلَّةٌ لِلْحَیاةِ وَمَذْهَبَةٌ لِلْحَیاءِ، وَاسْتِخْفافٌ بِالْوَقارِ وَهُوَ الْفَقْرُ الْحاضِرِ، وَقِلَّةُ طَلَبِ الْحَوائِجِ مِنَ النّاسِ هُوَ الْغِنَى الْحاضِر (تحف العقول - ص 203: دست نیاز به سوى مردم دراز کردن، سبب ذلّت و خوارى در زندگى و در معاشرت خواهد بود؛ و نیز موجب از بین رفتن حیاء و ناچیز شدن شخصیت خواهد گشت به طورى که همیشه احساس نیاز و تنگ دستى نماید. و هرچه کمتر به مردم رو بیندازد و کمتر درخواست کمک نماید بیشتر احساس خودکفائى  و بى نیازى خواهد داشت)

 

پی نوشت:

- با موتور به خانه بخت رفتم (+)

[ جمعه ۱۳٩٢/٢/٢٠ ] [ ۱٠:۳٧ ‎ب.ظ ] [ سجاد شاکریــ ] [ نصـایح () ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

" بین الطلوعین " یعنی فاصله‌ی زمانی بین دو طلوع مقدس؛ یعنی فاصله‌ی بین طلـوع سر بریده‌ی حضرت خورشید بر فراز نیزه، و طلوع پرچـم " یالثــارات الحسیـن " بـر فــراز خانه‌ی کعبه. و مــا اکنون در بین الطّلوعیـن به سر میبـریم! به طلوع اول که نرسیـدیم؛ امــا طلوع دوم در راه است. نکند خوابمــان ببرد و بعد از طلوع،از خواب بیدار شویم! که دیگــر آنگاه نماز قضا شده و واجبی مغفول مانده. اصلا اگر خوابیدن در "بین الطلوعین" بـرای همه مکروه است، برای خونخواهـان حسین حرام تر از حرام است !! نکند خواب باشیم، خواب بمانیم و بعد که بیدار شدیم ببینیم به جــای پرچـم "یالثـارات الحسیـن" سـر امــاممــان بـر نیــــزه رفتـه باشد . . .
موضوعات وب
امکانات وب